ADOBE DIMENSION

Adobe Dimension uygulaması Adobe’nin fotogerçekçi görseller yaratmanıza olanak veren bir uygulamasıdır. 2 boyutlu görsellerinize 3 boyutlu varlıkları ekleyerek görsellerinizin çekiciliğini arttırın.

**Dimension uygulaması, tek olarak temin edilebilmekle birlikte, Creative Cloud all apps paketi içerisinde de halihazırda yer alan programlardan bir tanesidir.  

**Uygulamayı açtığımıza karşımıza gelen ilk arayüz bu şekildedir:

Orta kısımda resim ve nesnelerimizi konumlandıracağımız geniş bir alan ve sol tarafta hazır ürün kütüphanesine ulaşabileceğimiz, sağda ise ince ayar yapabileceğimiz menüler yer alıyor. Adobe işinizi çabucak hal etmeniz için arayüzdeki erişimlere her uygulamada olduğu gibi Dimension uygulamaında da  önem veriyor.

**Görselinizi/Projenizi oluşturmaya başlarken kendi 3B materyaliniz veya background görselinizi içe aktarmak File/Import menüsü üzerinden basitçe mümkün;

**Dimension programı içinde soldaki menüden arka plan için bir fotoğraf seçiyoruz:

**Soldaki menüden basic shapes and images sekmelerini kullanarak hazır varlıkları fotoğrafımıza ekleyebiliyoruz:

**Objelerimizi yine kütüphanedeki materyalleri kullanarak kaplayabiliriz:

**Sağ taraftaki menüden Match Image butonuna tıklayarak, arka plan resminiz ve üzerine eklediğiniz 3B görsel ve ışık ortamı Adobe Sensei dediğimiz yapay zeka tarafından analiz edilerek en optimum haline getirilir. Sonucu görmeye hazır mısınız? 3B modeliniz masanın tam üzerine oturtulmuş ve üzerindeki ışık açısı ayarlanmış:

**Anında daha fazla hazır içeriğe ulaşmak için en alt sol köşedeki linkten Adobe Stock dünyasına erişebilirsiniz;

**ve… harika görsellerin bulunduğu Adobe Stock 3D dünyasına hoşgeldiniz, artık aklınızdaki hemen herşeyin 3B görselini bulabileceğiniz bir platformdasınız, çizmek için saatler harcamanız gerekmeden, size sadece sevdiğiniz objeyi seçip kullanmak kalıyor:

**Kompozisyonumuzu son haline getirdikten sonra, artık çıktı alma zamanı..Dimension burada Render özelliği ile bize yardımcı oluyor. Sağ yanda ayarları yaptıktan sonra render komutuna basıyoruz.

Dimension hakkında Youtube kanalımızdaki mini uygulama videomuzu izleyerek hızlıca bilgi sahibi olabilirsiniz:

no images were found