Adobe Ürünleri Bayiden mi Yoksa Sitesinden mi Alınmalı?

 

Değerli Müşterilerimiz; Türkiye merkezli birçok müşterimizce son zamanlarda sıkça sorulan sorular üzerine bu makaleyi sizler ile paylaşmayı uygun görüyoruz,

Adobe.com sitesi üzerinden alım yaptığınzda;

Türkçe Destek Yok

Lisans ile ilgili bir sorun yaşadığınızda Türkiye’de bir muhatap bulamıyorsunuz, ancak site üzerinden yazışmalar yaparak İngilizce destek almak zorundasınız. Yetkili bir bayiiden alım yaptığınızda, tamamen Türkçe destek almaktasınız.

Kredi Kartı Sorunu

Adobe sitesinden almak için kredi kartınızı kaydetmeniz gerekiyor. Bunun bazı sakıncaları oluyor. Lisansı kullanıma devam etmek istemediğiniz zaman, sistemde kullanımı iptal edebileceğiniz bir seçenek  bulunmuyor. Dolayısı ile kiralama süreniz dolduğunda, sistem kullanıma devam edeceğinizi varsayarak kredi kartınızdan otomatik çekim yapıyor. Bu durumu engellemek için kredi kartınızı iptal etmeniz bile gerekebiliyor.

Adobe Consol Problemleri

Aldığınız lisansları yönetebilmeniz için bir Adobe Consol’unuz, aynı hesabınıza tanımlı birden fazla sayıda alım yapma ve bu lisansları kullanıcılara özel atama imkanınız da bulunmuyor.

Online Yönetim Adobe’ye ait değil.

Adobe.com sitesi üzerinde, çevrimiçi alışveriş imkanı veren sistem Adobe’un kendisine ait değildir. Tamamen başka bir firmanın Adobe ile anlaşıp, Adobe ürünlerini online olarak satmak üzere kurduğu bir alt yapıdır.

Fatura Yok

Bu siteden aldığınız ürünlerde siteden fatura alamıyorsunuz. Kurumsal olarak ilişkilendiremediğiniz bir gider ortaya çıkıyor ve hem kdv ve gider gösterme anlamında hem de hukuki olarak sorun çıkmasına sebep oluyor.

Sınırlı Uygulama

Adobe.com sitesi üzerinden yaptığınız alımlarda, komple Adobe Creative Cloud tam paketi almak istediğinizde size sadece masaüstü uygulamaları veriyor.Yetkili bir bayi üzerinden alım yaptığınızda ise paket içeriğinde ilaveten yaklaşık 15 adet  mobil uygulama bulunuyor.

Müşterilerimizden bu konuda ciddi anlamda dönüş geldiği için bunları açıklama ihtiyacı hissetmekteyiz. Adobe.com sitesinde alınan ürünlerle ilgili hiç muhatap bulamayan müşteriler çoğunlukla bize ulaşıyor ve ne yapalım şeklinde bilgi almak istiyorlar.

Bizler  (Sertifikalı Adobe Satıcıları), Adobe.com (Digital River Ireland firmasının online satış mağazası) sitesi gibi farklı sistemlere müdahil olmamaktayız.  Müşterilerimiz sorunu çözemedikleri durumlarda  alımı Türkiye’de bizler gibi yetkili bir satıcıdan gerçekleştirerek aynı masrafı ikinci kez yapmak durumunda kalıyorlar.  

Yurtdışından (adobe.com platform, ve benzeri sistemlerden) online lisans alımını tercih eden kurumsal müşterilerin İrlanda üzerinden yapmış olacakları bu alım için toplam tutar üzerinden Türkiye Cumhuriyeti devletine beyanda bulunarak 20% stopaj ödemesi gerekiyor. Bu durumda Kurumlar (ticari işletmeler) için  sitede gösterilen birim fiyatın üzerine %20’lik bir resmi maliyet eklenmiş oluyor.

Adobe.com (Digital River Ireland adlı satıcının online satış sitesi)  sisteminde;

yıllık 5100 TL olarak gösterilen Creative Cloud paketi aboneliğinin son kullanıcıya maliyeti 6120 TL

tekil lisanslar diye adlandırdığımız , yani yıllık 2172 TL olarak gözüken Photoshop, Indesign vb aboneliklerin fiyatı 5213 TL’dır.

Not: Yukarıda anlatılan hesaplamalara 18% kdv maliyeti dahil edilmemiştir. Firmalar, KDV mevzuatı gereği, yurtdışından yaptıkları alımlarda devlete beyanda bulunarak toplam tutarın 18% si tutarında kdv‘yi ödemek durumundadırlar.

BU ÜRÜN İÇİN TEKLİF AL

no images were found