Adobe Ürünleri Bayiden mi Yoksa Sitesinden mi Alınmalı?

 

Değerli müşterilerimiz Türkiye merkezli birçok müşterimizden son zamanlarda sıkça sorulan ve gerçekten bizler içinde sonradan ortaya çıkan problemlerden dolayı sorun oluşturan bir problem ile ilgili bu makaleyi yazmayı uygun gördük.

Adobe.com sitesi üzerinden alım yaptığınzda;

Türkçe Destek Yok

Lisans ile ilgili bir sorun yaşadığınızda Türkiye’de bir muhatap bulamıyorsunuz, ancak site üzerinden yazışmalar yaparak İngilizce destek almak zorundasınız. Yetkili bir bayiiden alım yaptığınızda, tamamen Türkçe destek almaktasınız.

Kredi Kartı Sorunu

Adobe sitesinden almak için kredi kartınızı kaydetmeniz gerekiyor. Bunun bazı sakıncaları oluyor. Lisansı kullanıma devam etmek istemediğiniz zaman, sistemde kullanımı iptal edebileceğiniz bir seçenek  bulunmuyor. Dolayısı ile kiralama süreniz dolduğunda, sistem kullanıma devam edeceğinizi varsayarak kredi kartınızdan otomatik çekim yapıyor. Bu durumu engellemek için kredi kartınızı iptal etmeniz bile gerekebiliyor.

Adobe Consol Problemleri

Aldığınız lisansları yönetebilmeniz için bir Adobe Consol’unuz, aynı hesabınıza tanımlı birden fazla sayıda alım yapma ve bu lisansları kullanıcılara özel atama imkanınız da bulunmuyor.

Online Yönetim Adobe’ye ait değil.

Adobe.com sitesi üzerinde, çevrimiçi alışveriş imkanı veren sistem Adobe’un kendisine ait değildir. Tamamen başka bir firmanın Adobe ile anlaşıp, Adobe ürünlerini online olarak satmak üzere kurduğu bir alt yapıdır.

Fatura Yok

Bu siteden aldığınız ürünlerde siteden fatura alamıyorsunuz. Kurumsal olarak ilişkilendiremediğiniz bir gider ortaya çıkıyor ve hem kdv ve gider gösterme anlamında hem de hukuki olarak sorun çıkmasına sebep oluyor.

Sınırlı Uygulama

Adobe.com sitesi üzerinden yaptığınız alımlarda, komple Adobe Creative Cloud tam paketi almak istediğinizde size sadece masaüstü uygulamaları veriyor.Yetkili bir bayi üzerinden alım yaptığınızda ise paket içeriğinde ilaveten yaklaşık 15 adet  mobil uygulama bulunuyor.

Müşterilerimizden bu konuda ciddi anlamda dönüş geldiği için bunları açıklama ihtiyacı hissetmekteyiz. Adobe.com sitesinde alınan ürünlerle ilgili hiç muhatap bulamayan müşteriler çoğunlukla bize ulaşıyor ve ne yapalım şeklinde bilgi almak istiyorlar.

Fakat yerel bayiler başka sistemlere müdahil olamıyorlar.  Çoğu zaman online alınan ürünlerde istediği yazılımlar çıkmıyor, fatura olmadığı içinde süreç devam edilemiyor. Firmalar Aynı masrafları tekrar Türkiye üzerinden yapmak zorunda kalıyorlar.

 

BU ÜRÜN İÇİN TEKLİF AL

no images were found